Haberler

  • Yazı Büyüklüğü A(-) A(+)
  • Paylaş

Erciyes'ten 3 öğretim üyesi TÜBA üyesi oldu

Erciyes Üniversitesi Rektörü, TÜBA Asli Üyeliği ve Bilim Konseyi Asli Üyeliğine, iki öğretim üyesi ise TÜBA Asli Üyeliğine seçildi.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu TÜBİTAK Bilim Kurulu tarafından, 2 Haziran 2012 tarihinde yapılan Bilim Kurulu Toplantısı’nda Türkiye Bilimler Akademisi TÜBA Asli Üyeliği’ne seçilen Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. H. Fahrettin Keleştemur, 9 Haziran 2012 tarihinde gerçekleştirilen TÜBA Genel Kurul Toplantısı’nda ise en yüksek oyu alarak TÜBA Bilim Konseyi Asli Üyeliği’ne seçildi.

TÜBİTAK Bilim Kurulu’nun 2 Haziran 2012 tarihinde yapılan toplantısında Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur’un yanı sıra, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salih Özgöçmen ile Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgür Kişi de TÜBA Asli Üyeliği’ne seçildi. 

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanına bağlı, tüzel kişilikli, bilimsel, idari, mali özerkliğe sahip bir kurum olan Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA), 1993 yılı Eylül ayında 497 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kuruldu ve 7 Ocak 1994 yılında çalışmalarına başladı, görevleri işe şunlar:
Bilimsel konularda ve bilimsel önceliklerin saptanması amacıyla incelemeler ve danışmanlık yapmak, toplumda bilimsel yaklaşım ve düşüncenin yayılmasını sağlamak, Hükümete, Türk bilimcileri ve araştırmacılarının toplumsal statüleri, yaşam düzeyleri, gelirleri ve bu tür faaliyetlerin gereği olan özel kolaylık ve ayrıcalıklara ilişkin mevzuat değişiklikleri önermek, bilimin öneminin ülke kamuoyunca takdir ve kabulünü sağlamak ve bilim adamlığını özendirmek için ödüller vermek ve belirtilen bütün bu amaçların gerçekleşmesi için her türlü faaliyette bulunmak.

18 HAZİRAN 2012 Bu haber 2151 kez okundu

EtiketlerHabere ait görsel bulunamamıştır.

Habere ait yorum bulunamamıştır. Yorum yazabilmek için üye girişi yapınız

Diğer Haberler

TÜM HABERLER
  • SON SAYI
  • KARİKATÜR
  • SÖYLEŞİ
  • Şehir hastaneleri hakkında düşünceniz nedir?