Haberler

  • Yazı Büyüklüğü A(-) A(+)
  • Paylaş

SGK'nın özelden diş hizmeti alma çalışmasında sona gelindi

Türkiye'de 3-4 yıldır konuşulan, özel sağlık kurumlarından diş hizmeti alma çalışmasında sona gelindi. 1 Temmuz itibarıyla yürürlüğe girmesi beklenen uygulama taslağına göre SGK, ilk aşamada dolgu, diş temizliği ve çocuklar için çürük önleme gibi koruyucu hizmetleri özel muayenehanesi olan diş hekimlerinden alacak. İsteyen her diş hekimi SGK ile anlaşma yapabilecek.

Kaynak: Çağlar Avcı - Zaman

Son birkaç yıldır gündeme gelen 'sigortalı hastaların özel diş hekimlerinden sevksiz hizmet alma' çalışmasında sona yaklaşıldı. 1 Temmuz 2012'ye kadar tamamlanması gereken sözleşme taslağının detayları ortaya çıkıyor. Taslağa göre Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), ilk aşamada içinde dolgu, diş temizliği ile çocuklar için flor tedavisi (çürük önleme) ve fissür örtücüler (çürük önleme) gibi koruyucu sağlık hizmetlerinin bulunduğu 5-6 kalemde, muayenesi olan özel diş hekimlerinden hizmet alacak. Diş hekimlerinin ayrıca vatandaştan SGK'nın ödediği ücretin yüzde 90'ına kadar fark ücreti alabilmesi planlanıyor. İsteyen her diş hekimi SGK ile anlaşma yapacak. Verilen hizmetler, MEDULA sistemi içinde 'ağız ve diş sağlığı modülü' yerleştirilerek takip edilecek. SGK suistimal edilme ihtimali bulunan protez (takma diş) ve ortodonti (diş düzeltme) gibi işlemlerde ise dışarıdan hizmet satın almayacak. Mevcut durumda SGK, kamu ve üniversite hastanelerindeki diş hizmetleri için yıllık bir milyar 100 milyon lira kaynak ayırıyor. Bunun 900 milyon lirası Sağlık Bakanlığı'na bağlı merkezlere, geri kalan da üniversitelere ve özele sevkli giden hastalar için ödeniyor.

Önümüzdeki ay hayata geçirilmesi planlanan, özelde diş hizmeti taslağına göre SGK, bireysel bazlı anlaşmalarda her diş hekimine aylık kota verecek. Kotanın ne kadar olacağı önümüzdeki günlerde netleşecek. Eğer diş hekimi bir ay içinde verilen kotayı aşarsa SGK üstünü ödemeyecek. Diş hekimlerinden bu süreçte koruyucu diş hekimliği konusunda hastaları bilinçlendirmesi için farkındalık eğitimi vermesi de istenecek. Türkiye'de vatandaş için önemli bir sorun olan çürük dişin çekimi ve kanal tedavisi konusunda özelden hizmet alınıp alınmayacağına önümüzdeki günlerde karar verilecek.

hASTA, KATKI PAYI ÖDEYECEK

Diş hizmetlerindeki fiyatlandırma, SGK Sağlıkta Uygulama Tebliği'ne (SUT) göre olacak. Bir dolgu için SGK ortalama 25 lira, fissür örtücüler (çürük önleme) için diş başı 7 lira ve flor için 28 lira civarında ücret ödüyor. Kurum aynı ödemeyi özel diş hekimlerine de yapacak. Diş hekimleri istemeleri halinde bunun yüzde 90'ına kadarını vatandaştan alabilecek. Yeni süreçte hizmet alımının, SGK'nın diş sağlığı hizmetleri için ayırdığı yıllık bir milyar 100 milyon civarındaki bütçeyi artıracağı fakat birkaç yıl içinde bu artışın normalleşeceği belirtiliyor. Mevcut durumda vatandaş, ancak Sağlık Bakanlığı'na bağlı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nin (ADSM) sevk vermesi halinde özelden hizmet alabiliyor. Fakat bu sayı çok sınırlı.

31 MAYIS 2012 Bu haber 2275 kez okundu

EtiketlerHabere ait görsel bulunamamıştır.

Habere ait yorum bulunamamıştır. Yorum yazabilmek için üye girişi yapınız

Diğer Haberler

TÜM HABERLER
  • SON SAYI
  • KARİKATÜR
  • SÖYLEŞİ
  • Şehir hastaneleri hakkında düşünceniz nedir?