Haberler

  • Yazı Büyüklüğü A(-) A(+)
  • Paylaş

31 Mayıs ''Sigarasız Bir Dünya Günü'' ödülleri

Dünya Sağlık Örgütü, Tütün Kullanımı ile Mücadele Avrupa Bölgesi 2012 yılı ödülünün, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Erdöl'e verilmesini kararlaştırdı -Türkiye iki yıl aralıkla üst üste bu ödüle üçüncü kez layık görülen ilk ülke oldu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Tütün Kullanımı ile Mücadele Avrupa Bölgesi 2012 yılı ödülünün, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Cevdet Erdöl'e verilmesini kararlaştırdı.
      DSÖ, her yıl tütün kontrolü alanında başarı sergileyen kişi ve kuruluşlara 31 Mayıs Sigarasız Dünya Günü nedeniyle ödüller veriyor.
      DSÖ, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Cevdet Erdöl'ü DSÖ Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesinin 2004 yılında TBMM tarafından onaylanması, 2008 yılında Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanunun çıkarılması ve tütün kontrolü alanındaki küresel ve bölgesel katkılarından dolayı ve özellikle Türkiye'nin halka açık kapalı alanlarının yüzde 100 dumansız hale getirilmesine yönelik yasanın uygulanmasına öncülük etmesi nedeniyle ödüle layık gördü.
      Ödülle küresel tütün salgınına karşı verilen mücadelede elde edilen başarılar taltif ve tütün kontrolü girişimlerinin ve politikalarının teşvik edilmesi yolundaki çalışmalar takdir ediliyor.
      Aday isimler tütün kontrolünün yaygınlaştırılmasına ve uygulanmasına dönük araştırma, savunuculuk, sağlığın teşviki ve kapasite geliştirme ve benzeri çalışmalarda sergiledikleri uzun süreli kararlılık nedeniyle seçiliyor.
      Bu yıl bu ödüle layık görülenler arasında Kazakistan Başbakanı Karim Massimov, Çin Sağlık Bakanı Chen Zhu, Moldova Sağlık Bakanı Andrei Usati bulunuyor.
      2008 yılında Avrupa Bölgesi 31 Mayıs Sigarasız Dünya Günü Ödülü Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a, Dünya Sağlık Örgütü Küresel Sigara ile Mücadele 31 Mayıs Sigarasız Dünya Günü Özel Ödülü 2010 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a verildi.
      Türkiye iki yıl aralıklarla üst üste bu ödüle üçüncü kez layık görülen dünyadaki ilk ülke oldu.
      31 Mayıs Sigarasız Bir Dünya Günü Ödül Töreni, 31 Mayıs 2012 Perşembe Günü Ankara'da yapılacak.

29 MAYIS 2012 Bu haber 2265 kez okundu

EtiketlerHabere ait görsel bulunamamıştır.

Habere ait yorum bulunamamıştır. Yorum yazabilmek için üye girişi yapınız

Diğer Haberler

TÜM HABERLER
  • SON SAYI
  • KARİKATÜR
  • SÖYLEŞİ
  • Şehir hastaneleri hakkında düşünceniz nedir?