Haberler

  • Yazı Büyüklüğü A(-) A(+)
  • Paylaş

Dokucu: İstanbul'da 7 ayda 6 bin hasta evde bakım hizmetinden yararlandı

İstanbul İl Sağlık Müdürü Ali İhsan Dokucu, İstanbul'da 1 Şubat-30 Ağustos tarihleri arasında 6 bin hastanın evde sağlık hizmetinden yararlandığını, 2012 yılında en az 13 bin hastaya ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Dokucu, İstanbul'daki evde sağlık hizmeti uygulamasına ilişkin Sağlık İl Müdürlüğünde düzenlediği basın toplantısında, ''Sağlıkta Dönüşüm Programı'' kapsamında uygulamaya konulan ''Evde Sağlık Hizmetleri'' uygulaması kapsamında 1 Şubat 2011 tarihinde İstanbul Sağlık İl Müdürlüğüne bağlı Evde Sağlık Hizmetleri İletişim ve Koordinasyon Merkezinin faaliyete başladığını belirtti.
 
Uygulama kapsamında oluşturulan ekipte, bir doktor, bir hemşire, bir sağlık memuru, bir tıbbi sekreter, bir şoförün yer aldığını belirten Dokucu, ''Bu uygulamadan, yürüyemeyen ve kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olup, yatağa tam bağımlı, engelli ve yaşlı hastalar, büyük cerrahi operasyon geçirmiş olanlar, ortopedi ve travmatoloji hastalarından yara bakımı, enjeksiyon, infüzyon ve diğer kısa süreli hemşire hizmetlerine ihtiyaç duyanlar, ileri derecedeki kas hastalığı, diyabet, kalp, damar, hipertansiyon ve hipertansiyon ve nörolojik hastalığı olanlar, terminal dönem, kanser hastası, KOAH, akciğer ve solunum sistemi hastalıkları olan, oksijen tedavisine ihtiyaç duyan diğer hastalar, spastik çocuklar, yeni doğan sarılığı olan bebekler ile annesinin yanında, emerek tedavisi mümkün olan, hastaneye yatmasına gerek olmayan bebekler yararlanabiliyor'' dedi. 

    

444 38 33'den ulaşın
   
Ali İhsan Dokucu, ihtiyaç sahibi hastaların, Sağlık Bakanlığının Türkiye genelinde tek numara olarak tesis ettiği ''444 evde'' olarak adlandırılan ''444 38 33'' numaralı hattını, mesai saatleri içinde arayarak, evde sağlık hizmetine başvurabildiğini söyledi.
   
Hastaların, rutin muayenelerinin, tedavi planlamalarının, takiplerinin, tetkiklerinin yapıldığını anlatan Dokucu, ayrıca hastaların tıbbi bakımlarının gerçekleştirildiğini, tıbbi cihaz ihtiyaçlarının karşılandığını, sağlık raporlarının düzenlendiğini veya yenilendiğini, ihtiyaç halinde hastaların hastaneye nakillerinin yapıldığını belirtti.

7 ayda 6 bin hasta
    
Sağlık İl Müdürü Dokucu, ''İstanbul'da, 1 Şubat-30 Ağustos tarihleri arasında 6 bin hasta evde sağlık hizmetinden yararlandı, 2012 yılında en az 13 bin hastaya ulaşmayı hedefliyoruz'' dedi.
   
İstanbul'da Sağlık Bakanlığı hastanelerine bağlı 44, ağız ve diş sağlığı merkezlerine bağlı 4, toplum sağlığı merkezlerine bağlı 4 olmak üzere, evde sağlık hizmetleri birimini oluşturan 52 ayrı ekibin, toplam 260 personel ile İstanbul'da hizmet verdiğini belirten Dokucu, Sağlık Bakanlığı hastanesinin olmadığı ilçelerde, toplum sağlığı merkezleri aracılığıyla hizmet verildiğini anlattı. 
    
"Tam Gün Yayası nedeniyle İstanbul'da istifa eden doktor sayısı 129'u buldu"

Tam Gün Yasası ile ilgili soru üzerine Dokucu, Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerden çok fazla istifa olmadığını, istifa eden doktor sayısının geçen hafta itibariyle 129'u bulduğunu belirterek, ''Ayrılanların kıymetli arkadaşlarımız olduğunu biliyorum, ancak yeri doldurulmaz arkadaşlarımız değil. Bazı tıkandığımız noktalar olsa da aşmadığımız bir yer olmadı. Belli bir merkezdeki iki hekim de istifa ettiyse, görevlendirmeyle bu sorunu çözdük. Üniversite hastanelerinden bu durumdan mağdur olduklarını belirten 127 başvuru geldi. Hastalarımızın mağdur olmaması için elimizden geleni yapıyoruz'' diye konuştu.

11 EKİM 2011 Bu haber 2504 kez okundu

Etiketler


evde bakım ,


Habere ait görsel bulunamamıştır.

Habere ait yorum bulunamamıştır. Yorum yazabilmek için üye girişi yapınız

Diğer Haberler

TÜM HABERLER
  • SON SAYI
  • KARİKATÜR
  • SÖYLEŞİ
  • Şehir hastaneleri hakkında düşünceniz nedir?