Haberler

  • Yazı Büyüklüğü A(-) A(+)
  • Paylaş

Saydan: İlaca erişim sistemi yeniden yapılandırılmalı

Kaynak: AA

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, İlaç Takip Sistemi'nin sürekli kesintiye uğradığını ve vatandaşların mağdur olduğunu ileri sürerek, ''Hastaların ilaca erişimini kolaylaştırmak yerine ilaca erişimini zorlaştıran bu sistemlerin ivedilikle yeniden yapılandırılmasını ve sürekli çalışır hale getirilmesini istiyoruz'' dedi.
    
Saydan, yaptığı yazılı açıklamada, İlaç Takip Sistemi'nin (İTS) Sağlıkta Dönüşüm Projesi'nin bir parçası olarak lanse edildiğini ifade ederek, İTS'nin, Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) provizyon sistemi 'Medula Provizyon Sistemi'ni de bloke ettiğini iddia etti.
    
Bu durumun hastalarla eczacıları sürekli karşı karşıya getirdiğini belirten Saydan, şunları kaydetti:
   
''Medula Provizyon Sistemi'nden sonra bir de İTS'nin sürekli kesintiye uğraması, hastaları ve eczacıları karşı karşıya getirdi. Üstelik konu ile ilgilenen yetkililerin bir açıklama dahi yapmaması, görüşme taleplerine ve telefonlara bile bakmaması sorunun hasta ve eczacı açısından daha da uzayacağını gösteriyor.
    
Sorunun çözülmesi için Sağlık Bakanını göreve çağırıyor, SGK'nın bile şikayet ettiği bu sistemin ne zaman doğru düzgün çalışacağı konusunda açıklama yapmaya davet ediyoruz.
   
İTS sistemi ile birlikte, kupür kesme gibi 3. dünya ülkelerinde bile olmayan bir uygulamanın kalkmasını umuyorduk, ama çalışmayan sistem yüzünden, bu çağ dışı işlemi yapmak zorunda kalıyoruz. Vatandaşlarımız, deneme tahtası değildir. Eczacılar olarak bir gün Medula Provizyon Sistemi bir gün İTS sisteminin arızalanmasından yıldık. Hastaların ilaca erişimini kolaylaştırmak yerine ilaca erişimini zorlaştıran bu sistemlerin ivedilikle yeniden yapılandırılmasını ve sürekli çalışır hale getirilmesini istiyoruz.''

27 EYLÜL 2011 Bu haber 2341 kez okundu

EtiketlerHabere ait görsel bulunamamıştır.

Habere ait yorum bulunamamıştır. Yorum yazabilmek için üye girişi yapınız

Diğer Haberler

TÜM HABERLER
  • SON SAYI
  • KARİKATÜR
  • SÖYLEŞİ
  • Şehir hastaneleri hakkında düşünceniz nedir?