Haberler

  • Yazı Büyüklüğü A(-) A(+)
  • Paylaş

1. Ortadoğu Tıp Günleri ve İş Birliği Kongresi

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haydar Sur, hastaların yüzde 85'inin başta doktorlar olmak üzere sağlık personelinin ilgisizliğinden yakındığını söyledi.

Prof. Dr. Haydar Sur, Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) yerleşkesinde bulunan Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen 1. Ortadoğu Tıp Günleri ve İş Birliği Kongresi kapsamında, oturum başkanlığını Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder'in yaptığı konferansta, sağlık hizmetlerinde iletişimin hayati öneme sahip olduğunu belirtti.
    
Hastaların anlayacağı şekilde basit anlatımların doktor ile hasta arasındaki ilişkileri olumlu etkileyeceğini ifade eden Prof. Dr. Sur, ''Doktorlar hastalarıyla iletişim kurarken hastalıklar konusunda, mesleki terimler değil bunun yerine kolay anlaşılması açısından basit anlatımları tercih etmelidir. Basit anlatımlar, hastaları daha rahat bir şekilde bilgilendireceği için sağlıklı bir iletişim kurulmasını da daha kolay bir şekilde sağlamış olur'' diye konuştu.
    
Prof. Dr. Sur, sağlık hizmetlerinde hayati öneme sahip olan dil ve iletişim konusunda geniş bir araştırma yaptığını, bu konuda hazırladığı kitabı yakında yayımlayacağını bildirdi.
    
Konferansın ardından, oturum başkanlığını Gazikent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özdemir'in yaptığı ''Sağlık Hizmetlerinde Uluslararası İlişkiler'' konulu oturum gerçekleştirildi. Oturumda, Gaziantep Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Samir Saliha, İstanbul Üniversitesi Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Haluk Özsarı, TÜBİTAK Özel Programı Ulusal İrtibat Noktası Sorumlusu Aslı Vural, uzman doktor Hasan Çağıl, katılımcılara bilgi verdi.
    
Oturum başkanlığını Hacettepe Üniversitesi Genel Direktörü Prof. Dr. Tezer Kutluk'un yaptığı, ''Kamu Hastanelerinin Bölgesel Sağlık Hizmeti Sunumu'' konulu oturuma katılan Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Levent Elbeyli, Diyarbakır Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Yusuf Yağmur ve Çukurova Aşkın Tüfekçi Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Ahmet Özel, hastanelerine ve vermiş oldukları sağlık hizmetlerine ilişkin olarak katılımcıları bilgilendirdi.

27 EYLÜL 2011 Bu haber 1991 kez okundu

EtiketlerHabere ait görsel bulunamamıştır.

Habere ait yorum bulunamamıştır. Yorum yazabilmek için üye girişi yapınız

Diğer Haberler

TÜM HABERLER
  • SON SAYI
  • KARİKATÜR
  • SÖYLEŞİ
  • Şehir hastaneleri hakkında düşünceniz nedir?