Haberler

  • Yazı Büyüklüğü A(-) A(+)
  • Paylaş

''Tütün ve insan sağlığı'' semineri

Bezmialem Vakıf Üniversitesi ile Sigara Bırakma Polikliniği ve YEŞİLAY işbirliğince düzenlenen ''Tütün ve İnsan Sağlığı'' başlıklı seminer gerçekleştirildi.

Kaynak: AA

Bezmialem Vakıf Üniversitesi Dekan Yardımcısı ve Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Levent Kart, dünya üzerinde sigara yüzünden her 8 saniyede 1 kişinin öldüğünü belirterek, ''Türkiye'de her yıl 70 bin kişi bu nedenle hayatını kaybediyor'' dedi.
   
YEŞİLAY Genel Başkanı Muharrem Balcı, sigaraya karşı bilinçlendirme toplantılarına olan katılımın her geçen gün daha da arttığını, bu durumun kendisini sevindirdiğini söyledi.
    
Üç semavi dinin de insanların kendilerine ve başkalarına zarar vermesini yasakladığını ifade eden Balcı, ''Katilinizi cebinizde taşımayın'' dedi.
    
Prof. Dr. Levent Kart da sigaranın insan vücuduna verdiği zararlara dikkati çekerek, ''Dünya üzerinde her 8 saniyede 1 kişi sigara yüzünden yaşamanı yitiriyor. Türkiye'de her yıl 70 bin kişi bu yüzden ölüyor'' dedi.
    
Prof. Dr. Kart, 20 yıl boyunca günde 1 paket sigara içen insanların vücudunda 7 kilogram katran biriktiğini vurgulayarak, ''Her yıl 4 milyon kişi sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor. Sigara tüketimi bu hızda devam ederse 2020 yılında 3 kişiden 1'inin sigara yüzünden ölmesi bekleniyor'' diye konuştu.
    
Tütünün esrar ve eroinden 8 kat daha fazla bağımlılık yaptığını belirten Kart, şöyle konuştu:
    
''Sigara, kanser türlerinin yanı sıra astıma da zemin hazırlıyor, hastalığın tedavisini zorlaştırıyor. Kalp krizi riskini 2,5 kat artırıyor. Beyin-damar hastalıklarında kanamayı 2, felci 3, beyin sapı kanamalarını 4 kat artırdığı biliniyor. Hamileyken sigara içen kadınlar, 2 kat daha fazla erken doğum riski taşıyor ve çocukları zeka geriliği problemiyle karşı karşıya kalıyor.''

27 EYLÜL 2011 Bu haber 2134 kez okundu

EtiketlerHabere ait görsel bulunamamıştır.

Habere ait yorum bulunamamıştır. Yorum yazabilmek için üye girişi yapınız

Diğer Haberler

TÜM HABERLER
  • SON SAYI
  • KARİKATÜR
  • SÖYLEŞİ
  • Şehir hastaneleri hakkında düşünceniz nedir?