Haberler

  • Yazı Büyüklüğü A(-) A(+)
  • Paylaş

Partilerin sağlıktaki vaatleri

Sağlık Düşünesi ve Tıp Kültürü Dergisi, Mart-Nisan-Mayıs sayısında sağlığın seçmen tercihlerine etkisini dosya yaptı. Dosya kapsamında yayımlanan bir makalede siyasi partilerin sağlıkla ilgili programlarına yer verildi. İşte partilerin vaatleri...

12 Haziran Seçimlerinin iddialı partileri AK Parti, CHP ve MHP’nin parti programlarında sağlıkla ilgili vaatleri şu şekilde:

AK Parti
 
▪ Koruyucu hekimliğin yaygınlaşması teşvik edilecek, halk ve çevre sağlığı ile ilgili gerekli tedbirler alınacak.
▪ Trafik kazaları, iş kazaları, ihmaller nedeni ile meydana gelen özürlülüğün engellenmesi için eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları yapılacak.
▪ Aile hekimliği sistemi uygulamaya konulacak. Bu muayenehanelerin kurulması için devlet ucuz krediler verecek. Böylece birinci basamak sağlık hizmetleri güvenli ve kaliteli olarak halka sunulacak.
▪ Sevk zinciri sağlıklı hale getirilecek, ihtisas hastanelerindeki anlamsız yığılmalar önlenecek.
▪ Sağlık sektörü Sağlık Bakanlığı tarafından tek merkezden koordine edilecek, çok başlılık ve düzensizlik önlenecek. Bakanlık sadece organizasyon, koordinasyon, yol gösterici, denetleyici, takip edici, politika üretici bir rol üstlenecek.
▪ İhtisas hastaneleri kurulacak.
▪ Medyadaki sağlık haberleri kontrol edilecek ve sağlık ile ilgili yayınlar desteklenecek.
▪ Yurt dışında çalışan sağlık personelinin Türkiye’ye dönerek hizmet etmelerini sağlamak amacıyla cezbedici tedbirler alınacak, her alanda olduğu gibi bu alanda da beyin göçünün tersine işlemesinin imkânları araştırılacak.
▪ Tabip Odaları ve Diş Hekimleri Odaları güçlendirilecek, sağlık alanında hizmet verecek yeni sivil örgütlerin kurulması desteklenecek. 
 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)
 
▪ Ulusal Sağlık Sigortası kurulacak, tüm yurttaşlar bu sigorta kapsamına alınacak. Mali gücü olmayanların sigorta primleri devlet tarafından karşılanacak. Bu sistem kademeli olarak tüm ülkede yaygınlaştırılacak.
▪ Şehit aileleri ve gazilerimiz ile birinci derece yakınlarının sosyal güvenlik sigorta primleri yaşam boyu devlet tarafından ödenecek, ücretsiz sağlık hizmetinden yararlanmaları sağlanacak.
▪ Tüm vatandaşlarımız sigorta kapsamındaki ilaçlarını istedikleri eczaneden alabilecekler.
▪ Mali gücü olmayan yurttaşlardan katkı payı adı altında ek bir ücret alınmayacak.
▪ Sağlık personeli eksikliği giderilecek, sağlık ocağı, sağlık evi, ana çocuk sağlığı merkezleri ve verem savaş dispanserleri gibi koruyucu sağlık hizmeti veren tüm sağlık kuruluşları, hizmet vereceği nüfus bazında oluşturulacak toplum hekimliği merkezlerinde bütünleştirilerek sayılarının arttırılması ve yeterli düzeye çıkarılması sağlanacak. İlke olarak, her köye bir sağlık evi açılması hedef alınacak.
▪ Aile Hekimliği sistemine, Toplum Hekimliğinin tüm eksiklikleri giderildikten sonra geçilecek.
▪ İkinci kademe sağlık hizmetleri bölge ve merkez hastaneleri ile üçüncü kademe sağlık hizmetleri ise eğitim ve üniversite hastaneleri kanalıyla sağlanacak.
▪ Özel sağlık yatırımları belirli tıbbi dallarda özendirilecek. Özel sağlık yatırımları, özellikle uluslararası sağlık turizmine yönelik alanlarda teşvik edilecek.
▪ Yoksul aileler için hamile, lohusa, bebek ve çocuklara gıda yardımı ve ücretsiz ilaç temin edilecek.
 

Milliyetçi Hareket Partisi

▪ Hastanelerde “tam gün-tam kapasite çalışma” sağlanacak. Bu kapsamda hizmet veren personelin özlük haklarında iyileştirme yapılacak. Sağlık çalışanlarının çalışma koşulları uluslararası standartlara yükseltilecek.
▪ Hastanelerin durumları ve sağlık insan gücü yapısı ayrı ayrı dikkate alınarak performans ölçüm sistemi oluşturulacak.
▪ Aile hekimliği uygulaması MHP tarafından desteklenen bir sistemdir.
▪ Sosyal Sigorta Sistemi; hukuki boyutu itibariyle “uygulanabilir”, mali boyutu itibariyle “sürdürülebilir” ve ilgili taraflarca “kabul edilebilir” bir yapıya kavuşturulacak.
▪ İlaç, aşı, serum ve tıbbi araç-gereçlerin Türkiye’de üretimi ile bu konuda yapılacak Ar-Ge faaliyetleri teşvik edilecek.

İlgili makaleyi okumak için tıklayınız

18 MAYIS 2011 Bu haber 2232 kez okundu

Etiketler


siyaset , sağlık ,


Habere ait görsel bulunamamıştır.

Habere ait yorum bulunamamıştır. Yorum yazabilmek için üye girişi yapınız

Diğer Haberler

TÜM HABERLER
  • SON SAYI
  • KARİKATÜR
  • SÖYLEŞİ
  • Şehir hastaneleri hakkında düşünceniz nedir?