Haberler

  • Yazı Büyüklüğü A(-) A(+)
  • Paylaş

Sağlık Bilişim Zirvesi başladı

SABİYAP tarafından düzenlenen “Sağlık Bilişim Zirvesi” başladı. Etkinliğin açılışında konuşan Prof. Dr. Sabahattin Aydın bilişimin felsefi boyutuna ilişkin göndermeler yaptığı konuşmasında sordu: Biz mi bilişimi yönetiyoruz, yoksa bilişim mi bizi?

Kaynak: SDPlatform

Ömer Çakkal / sdplatform.com

İstanbul, Sütlüce’deki Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğin açılışına Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun, İstanbul Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu ile İstanbul Medipol Üniversitesi Rektörü ve Zirvenin Danışma ve Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sabahattin Aydın da katıldı. SABİYAP Başkanı Yasin Keleş’in “Hoşgeldiniz” konuşmasının ardından protokol konuşmalarına geçildi.

İlk sözü alan Medipol Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabahattin Aydın, bilişimin önemine dikkat çektiği konuşmasında konunun felsefi boyutuna ilişkin göndermeler yaptı. Geçmişte hastane denince aklımıza çile ve ızdırabın geldiğini anlatan Aydın, Peyami Safa’nın 9. Hariciye Koğuşu adlı romanını örnek gösterdi. Günümüzde ise bambaşka bir hastane algısının var olduğunu kaydeden Aydın, artık hastanelerin akıllı binalar, dijital yapılar ve yeşil binalar ile birlikte anıldığını söyledi.

“ARTIK BİLİŞİM TIBBI YÖNETİYOR”
“Aslında bu kavramları kullanıyoruz ama henüz hayal ettiklerimizin gerçeğe kavuşmadığını da görüyoruz. Yakın gelecekte bugün hayal ettiklerimizin gerçekleştiğine şahit olacağız.” diyen Aydın, artık uzaktan erişim yöntemiyle, teletıp uygulamalarıyla ve robotik cerrahi ile bilişimin tıbbı yönettiğine şahit olduğumuzu kaydetti.

“SAĞLIK BİLİŞİMCİLERİ GELECEKTE SAĞLIK YÖNETİCİLERİNİ YÖNETECEK”
Günümüzde artık yoğun bakımları konuşmadığımızı, yoğun bakımların evlere taşınmasını konuştuğumuzu kaydeden Sabahattin Aydın, “Gelecekte kağıt ve filmlerin de gündemimizden çıktığına şahit olacağız. Sağlık bilişimi yöneticileri belki ön planda olmayacaktırlar ama sağlık yöneticilerini yönetecek olan kişiler olacaktır.” dedi.

Toplumumuzun gelişmişlik düzeyini konuşurken geçmişte okur-yazar oranına baktığımızı kaydeden Aydın, bugün ise önemli olanın bilgisayar okuryazarlı olarak öne çıktığını söyledi. Aydın, “Artık işe eleman alırken onun bilgisayar okuryazarlığını anlamaya çalışıyoruz.” dedi.

“BİLİŞİMİN KÖLESİ OLMAYALIM”
Günümüzde iş yaşamlarımızda ajandalarımız sayesinde işlerimizi eksiksiz yönetmeye çalıştığımızı kaydeden Aydın, konuşmasını şöyle tamamladı: “Dijital sistemler ajandamız konusunda bize yardımcı oluyor. Ama şunu da düşünmeliyiz. Biz mi ajandalarımızı yönetiyoruz, yoksa ajandalarımız mı bizi yönetiyor? Bilişimin kölesi olmamalıyız. Bilişimi, yaşamımızı kolaylaştıran bir öğe olarak kullanmalıyız. Tüm bu karışık sistem arasında insanın nerede duracağı konusunu hatırlatarak katılımcıları saygıyla selamlıyorum.”

Aydın’ın ardından söz alan İstanbul Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu da Aydın’ın konuşmasından övgüyle söz etti. Dokucu, “Sabahattin Hocamın konuşmasından bilişimin felsefesi üzerine yararlandığımı ifade etmek istiyorum.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından etkinliğin sponsorlarına teşekkür plaketlerini sunuldu.

Yarın akşam sona erecek olan Sağlık Bilişim Zirvesi’ne, Sağlık Bakanlığı, SGK, İl Sağlık Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve OHSAD destek veriyor. Zirveye, sektörde aktif olarak görev alan başhekimler, başhekim yardımcıları, hastane müdürleri, IT yöneticileri, başhemşireler ve yardımcıları ile akademisyenler katılıyor.

Zirve kapsamında dünyada ilk kez yapıldığı iddia edilen 1500m²’lik alanda ‘Yeşil Dijital Hastane Platformu’nun da lansmanı yapılıyor.

www.sdplatform.com

13 MAYIS 2011 Bu haber 2173 kez okundu

EtiketlerHabere ait görsel bulunamamıştır.

Habere ait yorum bulunamamıştır. Yorum yazabilmek için üye girişi yapınız

Diğer Haberler

TÜM HABERLER
  • SON SAYI
  • KARİKATÜR
  • SÖYLEŞİ
  • Şehir hastaneleri hakkında düşünceniz nedir?