Haberler

  • Yazı Büyüklüğü A(-) A(+)
  • Paylaş

Kızılırmak havzasında karasinek mücadelesi

Orta Kızılırmak Havzası'nda 3 yıldan beri sürdürülen karasinek (Simuliidea) mücadelesinin başarılı olduğu bildirildi.

Kaynak: AA

ABD Clemson Üniversitesi, Entomoloji Toprak ve Bitki Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Peter H. Adler, Orta Kızılırmak Havzası'nda karasineklere karşı yürütülen çalışmalarla ilgili incelemelerde bulundu.
    
Karasinekle mücadele konusunda dünyanın önde gelen uzmanlarından olan Prof. Dr. Adler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Simuliidea adı verilen karasineklerin kan emerek insanlara ve hayvanlara zarar verdiğini ve akarsularda çoğaldığını belirterek, ''Irmakta sinek varsa su temizdir'' dedi.
    
Su ve çevrenin temiz olması durumunda böcek ve sinek popülasyonun arttığına işaret eden Prof. Dr. Adler, ''Kızılırmak'ta yaptığımız incelemede, bugüne kadar yapılan ilaçlama çalışmalarının başarılı olduğunu, sinek popülasyonunun kontrol altına alındığını gördüm. Akarsu temiz ve oksijen miktarı bol olursa karasinek çok daha hızlı çoğalma imkanı bulur. Bu nedenle Kayseri ve Nevşehir'de ilaçlama çalışmalarına devam edilmeli, ırmaktaki larva miktarı sürekli kontrol edilmelidir'' diye konuştu.
    
Prof. Dr. Peter H. Adler, karasineklerin 1970 yılında Amerika'da da çok fazla üreyerek hayvan ve insan sağlığını tehdit eder boyuta geldiğini, yürütülen mücadele sonucu kontrol altına alındığını da anlattı.
    
Karasinekle mücadele çalışmalarında bilimsel kurula başkanlık eden Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Parazitoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abdullah İnci'de 3 yıldan beri süren ilaçlama çalışmalarından olumlu sonuç alındığını belirterek, ''Karasinekler artık çevreyi rahatsız etmiyor. İlaçlama çalışmaları olumlu sonuç verdi'' dedi.
    
Kızılırmak'ın 150 kilometrelik kıyısında 50 ayrı noktada 3 yıldan beri ilaçlama yapıldığını anlatan Prof. Dr. İnci, şunları söyledi:
    
''Kızılırmak'ta üreyerek hızla çoğalan karasinekler, özellikle Nevşehir'de turistik tesislerde insanlara geçmişte büyük zararlar vermişti. Bu sinekler insanların ve hayvanların ağız, burun delikleri, gözleri ve kulaklarına saldırıp kan emerler. Nevşehir'de 2006 yılında çok sayıda otel, bu sinekler yüzünden müşteri kaybetmişti. Kızılırmak kıyısında 50 ayrı noktada yürütülen ilaçlama sonucu sinekler kontrol altına alındı. Su içerisindeki larvaları sürekli kontrol ediyoruz. Çoğalma döneminde ilaçlamaya ağırlık veriyoruz. Kızılırmak havzasında karasinek mücadelesi başarılı oldu.''
    
Prof. Dr. Abdullah İnci, bölgede inceleme yapan Prof. Dr. Peter H. Adler'in karasinekle mücadele konusundaki tavsiyelerinin de çok yararlı olacağını ifade etti.
    
Simuluim soyunda yer alan küçük esmer sinekler, zayıf görünümlerine rağmen güçlü kanatları sayesinde uzak mesafelere uçabilme kabiliyetine sahip. Çok az ses çıkartan bu sinekler, aydınlanmış ortamlarda derhal derinin üzerine konarak kan emiyor.

22 EKİM 2010 Bu haber 1717 kez okundu

EtiketlerHabere ait görsel bulunamamıştır.

Habere ait yorum bulunamamıştır. Yorum yazabilmek için üye girişi yapınız

Diğer Haberler

TÜM HABERLER
  • SON SAYI
  • KARİKATÜR
  • SÖYLEŞİ
  • Şehir hastaneleri hakkında düşünceniz nedir?