Haberler

  • Yazı Büyüklüğü A(-) A(+)
  • Paylaş

1. Erciyes Genetik Günleri

Erciyes Üniversitesi'nden Prof. Dr. Munis Dündar, son 50 yıllık araştırmalara bakıldığında, genetik hastalık kaynaklı ölüm oranının yaklaşık yüzde 5'ten yüzde 15'e yükseldiğini bildirdi.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) ve Tıbbi Genetik Derneği tarafından düzenlenen, ''1. Erciyes Genetik Günleri Klinik Genetik Kursu'' başladı. 
   
Tıbbi Genetik Derneği ve Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Munis Dündar, Erciyes Kayak Merkezi'nde bulunan Yüksek İrtifa ve Spor Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi Sosyal Tesisleri'ndeki kursta, gazetecilere yaptığı açıklamada, kursun beklenenden daha çok ilgi gördüğünü, bunu da son yıllarda tıbbi genetikte gözlemlenen gelişmelere bağladıklarını ifade etti.
    
Toplumda bin canlı doğumdan 53'ünde genetik hastalıklarla karşılaşıldığını belirten Dündar, son 50 yıllık araştırmalara bakıldığında, genetik hastalık kaynaklı ölüm oranının yaklaşık yüzde 5'ten yüzde 15'e yükseldiğini kaydetti.
   
Dündar, kursta klinik genetikte en sık rastlanılan konulara ağırlık verildiğini ifade ederek, şöyle devam etti:
    
''Klinik genetik bir çok branş ile iş birliği yapmamızı gerektiren, hasta dağılımının çok çeşitli olduğu kapsamlı bir branş. Kurs programını planlarken özellikle tıbbi genetik alanında çalışmaya yeni başlayan asistan arkadaşlarımızı düşündük. Toplumda sık gözlenen sendromlara yaklaşım, infertilite ve tekrarlayan gebelik kayıpları, nörogenetik hastalıklar, hematolojik kanserler, meme ve over kanserleri, iskelet displazileri, prenatal tanı alanları ana konu başlıklarımızı oluşturdu. Bu tür kurslar, mesleki anlamda eksikliklerimizi tamamlayarak, son yıllarda ilgili konularda gözlemlenen gelişimleri takip etmemizi sağlamakta ve aynı zamanda da motivasyonumuzu arttırmaktadır.''
    
9 Ocak Cumartesi günü sona erecek kursta, alanlarında uzman 13 bilim adamı çeşitli konularda hekimlere bilgiler verecek.

AA

8 OCAK 2010 Bu haber 1719 kez okundu

EtiketlerHabere ait görsel bulunamamıştır.

Habere ait yorum bulunamamıştır. Yorum yazabilmek için üye girişi yapınız

Diğer Haberler

TÜM HABERLER
  • SON SAYI
  • KARİKATÜR
  • SÖYLEŞİ
  • Şehir hastaneleri hakkında düşünceniz nedir?