Haberler

  • Yazı Büyüklüğü A(-) A(+)
  • Paylaş

Domuz gribinde 46 ölüm daha

Domuz gribinden hayatını kaybedenlerin sayısı hızla artıyor. Sağlık Bakanlığı ölenlerin sayısının dört günde 46 kişi artarak 241'e yükseldiğini açıkladı. Vaka görülen illerin sayısı giderek artıyor.

 

Bakanlık açıklamasında şöyle denildi: "Pandemik grip sebebiyle hastanelerde yatan hasta sayısı 223’dür. Bunların 86’sının takip ve tedavisi yoğun bakımlarda sürdürülmektedir. 62 hasta ise solunum destek cihazına bağlı olarak takip edilmektedir.

Vefat edenlerin 85’i (yüzde 35) 50 yaş altındaki daha önce sağlıklı olduğu bilinen kişilerdir.

Hastalıktan korunmanın en etkili yolu aşılanmaktır. Aşı aile hekimlikleri, sağlık ocakları ve hastanelerimizde ücretsiz olarak uygulanmaktadır.

Bilindiği gibi; örgün eğitim kurumlarına devam eden öğrencilerimizin aşılamalarının Aralık ayı içerisinde yapılacağı daha önceden duyurulmuş idi. 24.11.2009 tarihli basın açıklamamızda ise; Pandemi Yürütme Kurulumuzun aldığı karar doğrultusunda, Aralık ayındaki okul aşılamalarına kadar arzu eden velilerimizin çocuklarını sağlık kurumlarımıza getirerek aşılatabileceği de duyurulmuştu. Aşılarını yaptıramayan çocuklarımızın aşılarının okullarında yapılmasıyla ilgili planlama çalışmaları devam etmektedir.


4 Kasım 2009 itibariyle Türkiye'deki domuz gribi ölümleri haritası

Gebelerde kullanılacak olan aşının uygulamasına 7 Aralık 2009 Pazartesi günü başlanacaktır. Hastalık gebelerde ağır seyredebilmekte ve ölüm riskinin diğer gruplara göre daha yüksek olduğu bilinmektedir. Bu sebeple bütün gebelerimizin aşılanma konusunda hassasiyet göstermeleri gerekmektedir.

İlk aşı dozu uygulanmış olan 9 yaş ve altı çocuklarda birinci dozdan en az 3 hafta sonra ikinci bir doz aşı uygulaması gerekmektedir. Bu nedenle, ilk aşı dozu sonrasında bu süreyi dolduran çocuklarımızın velileri, en yakın sağlık kurumuna aşı kartlarıyla birlikte başvurarak çocuklarının ikinci doz aşılarını yaptırabileceklerdir."

4 ARALIK 2009 Bu haber 2560 kez okundu

Etiketler


domuz gribi , ölüm


Habere ait görsel bulunamamıştır.

Habere ait yorum bulunamamıştır. Yorum yazabilmek için üye girişi yapınız

Diğer Haberler

TÜM HABERLER
  • SON SAYI
  • KARİKATÜR
  • SÖYLEŞİ
  • Şehir hastaneleri hakkında düşünceniz nedir?