Haberler

  • Yazı Büyüklüğü A(-) A(+)
  • Paylaş

Domuz gribi Ukrayna'da mutasyona mı uğradı?

Domuz gribi salgını dünyanın dört bir yanına yayılırken, Ukrayna'da 189 kişinin ölümüne yol açan ve 1 milyondan fazla kişiye buluşan virüs korkutuyor. Virüsün H1N1'in evrimleşmiş bir versiyonu mu , yoksa yeni bir virüs mü olduğu bilinmiyor.

Gazete Port'un haberine göre İngiliz bilim insanları da Ukrayna'daki virüsün mutasyona uğrayıp uğramadığını incelemeye başladı. Ukraynalı doktorların açıklamaları ise korkutucu. Bazı doktorlar ülkedeki kurbanlarda görülen semptomların, Birinci Dünya Savaşı'nda milyonlarca insanın ölümüne yol açan İspanyol gribi kurbanlarında görünlere benzediğini belirtiyor. Ukrayna'nın batısından adı açıklanmayan bir doktorun sözleri ise tüyler ürperten cinsten: "İki kurbana otopsi yaptık ve akciğerlerinin kömür gibi kapkara olduğunu gördük. Yanmış gibiydi. Korkunçtu."

"H1N1 OLDUĞUNA İNANMIYORUZ"
Lviv'deki hastanenin acil bölümünden başhekim Miron Boriseviç, dört adam ve bir kadının ölümünün ardından, "Analizleri Kiev'e gönderdik. Bunun H1N1 Domuz gribi olduğuna inanmıyoruz. Ama bunun ne tür akciğer iltihaplanması olduğunu da bilmiyoruz" dedi.

Gizemli virüsün yayılmasından korkan Komşu Polonya AB'yi harekete geçmeye çağırırken, "Bu tehdidin niteliği Avrupa Birliği düzeyinde bir acil eylemi gerektiriyor" dedi.

Rusya, Slovakya, Polonya, Macaristan ve Romanya ülkeye gelen Ukraynalıları çok sıkı sağlık kontrollerinden geçiriyor, Slovakya da beş sınırından ikisini kapattı.

Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko, Dünya Sağlık Örgütü'nü yardıma çağırdı. Bir uzman ekip Kiev ve Lviv'de virüsü incelemek üzere testler yapıyor.

Başkan Yuşçenko, "İnsanlar ölüyor. Salgın doktorları öldürüyor. Bu 21. yüzyılda akıl almaz bir şey. Diğer ülkelerdeki benzer salgınlardan farklı olarak Ukrayna'da ciddi virüs enfeksiyonlarının üç kaynağı eş zamanlı olarak birleşmiş durumda: İki mevsimsel grip ve bir California virüsü. Uzmanlar bu kompinasyonun mutasyon sonucu çok daha saldırgan yeni bir virüs üretebileceğini belirtiyor" diye konuştu.

Ülkede üniversiteler, okullar ve kreşler kapalı. Toplantı, gösteri ve yürüyüşlere izin yok, sinema ve tiyatrolar kapalı. Ukrayna'dan alınan virüs Londra Mill Hill'deki Tıp Araştırmaları Konseyi araştırma laboratuvarında da test edildi.

Konsey sözcüsü, ilk sonuçların elde edildiğini, ancak açıklama yapamayacağını söyledi. Sözcü, yeteri kadar virüs örneğine sahip olmadıklarını ve virüsün doğasına dair kesin bir sonuç elde etmeden önce daha fazla virüs örneği elde etmeleri gerektiğini belirtti.

18 KASIM 2009 Bu haber 1611 kez okundu

Etiketler


domuz gribi ,


Habere ait görsel bulunamamıştır.

Habere ait yorum bulunamamıştır. Yorum yazabilmek için üye girişi yapınız

Diğer Haberler

TÜM HABERLER
  • SON SAYI
  • KARİKATÜR
  • SÖYLEŞİ
  • Şehir hastaneleri hakkında düşünceniz nedir?