Haberler

  • Yazı Büyüklüğü A(-) A(+)
  • Paylaş

Hıfzıssıhha Başkanı: “Yan etki izleme grubu” oluşturuldu

Doç. Dr. Mustafa Ertek, domuz gribi aşısının ortaya çıkabilecek yan etkilerinin izlenmesi için ''Yan Etki İzleme Grubu'' oluşturulduğunu, bu grubun çalışmalarının aşılamaya geçilir geçilmez başlayacağını açıkladı.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji Binası'nda düzenlenen Klinik Mikrobiyoloji ve Laboratuvar Uygulamaları Sempozyumu'nda domuz gribi konulu oturumda konuşan Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi (RSHM) Başkanı Doç. Dr. Mustafa Ertek, dünyada salgına yol açan A(H1N1) virüsünün özellikle çocuk ve genç erişkinleri etkilediğini, hastalığın 12-17 yaş arasındakilerde daha çok görüldüğünü söyledi. 

Bu salgının dünyada daha önce yaşananlara göre daha ılımlı seyrettiğini ifade eden Ertek, ''Ancak, 1918 salgını da önceleri böyle ılımlı seyretti, ama 2. dalgada yüksek oranda ölümlere yol açtı'' dedi. 

Türkiye'de vakalar ilk ortaya çıktığında her hastaya ve temaslılarına tedavi uygulandığını, ama deneyimler arttıkça buna gerek olmadığının anlaşıldığını anlatan Ertek, tedavinin artık sadece risk grubundakilere uygulandığını bildirdi. 

Domuz gribinde belirtilerin mevsimsel grip ile benzer olduğunu, ancak bulantı, kusma ve karın ağrısı gibi bulgular da ortaya çıktığını bildiren Ertek, toplumda oluşan duyarlılık nedeniyle RSHM'ye çok sayıda numune akışı olduğunu, bu nedenle vaka tanımı yapılmasının büyük önem taşıdığını belirtti. 

Başka bir nedenle açıklanamayan ve ani gelişen 38 derecenin üstünde yüksek ateş, öksürük, boğaz, baş ve karın ağrısı, halsizlik ve bulantı halinde domuz gribinden şüphelenilebileceğine işaret eden Ertek, ''İlk başlarda yurt dışı bağlantısı da arıyorduk, ama 10 gündür vakaların büyük kısmı yurt dışıyla alakalı olmadığı için artık buna bakmıyoruz. Sadece tedavi gerektiren ağır hastalarda tanıya ihtiyaç var. Diğer vakalar için evde istirahat öneriyoruz'' şeklinde konuştu. 
     
YAN ETKİ İZLEME GRUBU OLUŞTURULDU
Bir soru üzerine, domuz gribi aşısının olası yan etkilerinin takip edileceğini belirten Ertek, aşının ortaya çıkabilecek yan etkilerinin izlenmesi için ''Yan Etki İzleme Grubu'' oluşturulduğunu söyledi. Ertek, bu grubun çalışmalarının aşılamaya geçilir geçilmez başlayacağını kaydetti. 

İlk parti aşının sağlık personeliyle hacılara uygulanacağını kaydeden Ertek, sonraki partilerde kimlere öncelik verileceğinin ise bilim kurulunun alacağı kararla netlik kazanacağını söyledi. 

''Bazı illerde hastalara miadı dolan antivirallerin verildiği'' iddialarının sorulması üzerine de Ertek, bu ilaçların miadının 5 yıl olduğunu, ancak ülkelerin yetkili ilaç kurumlarının kararıyla gerekli incelemeler yapıldıktan sonra bu sürede uzatmaya gidildiğini anlattı. 

Ertek, Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü'nün kararıyla Türkiye'deki mevcut antiviral ilaçlarla ilgili bu sürenin uzatıldığını belirterek, bu ilaçların mide bulantısı gibi yan etkilerinin olabileceğini bildirdi. 

Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Gülden Yılmaz ise, böylesine büyük salgınlarda aşıların kesinlikle uygulanması gerektiğini söyledi. 

Domuz gribi testinin kimlere uygulanması gerektiğinin büyük önem taşıdığına dikkati çeken Yılmaz, hastaneye yatarak tedavi olması gerekenlerin, klinik takip altındakilerin, enfeksiyon kontrolü gerekenlerin ve şüpheli ölümlerin teste tabi tutulması gerektiğini anlattı. Yılmaz, ''Gerçekten gereken durumlarda test yapılmalıdır. Çünkü bunlar çok emek gerektiren testlerdir ve kitleri de yurt dışından geliyor'' şeklinde konuştu. 

Yılmaz, antivirallerin de mutlaka reçeteyle alınması gereğine işaret etti. 

9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Arzu Sayıner de, bu salgında çok fazla paniğe kapılmamayı gerektiren unsurlar olduğunu, ancak dikkatli olunmasını gerektiren yanlar da bulunduğunu söyledi. Sayıner, ''Dikkatli olmalıyız, çünkü pandeminin gidişatı değişebilir, 2. dalga ve daha sonrası ağır olabilir, ciddi orgular ve ölümler mutlaka olacak, virüs yayıldıkça antivirallere direnç gelişebilir ve patojen bir özellik kazanabilir'' diye konuştu. 

Salgının ne getireceğinin kesin bilinmediğini belirten Sayıner, güncel gelişmelerin takibinin büyük önem taşıdığını vurguladı. 

Sayıner, önlemlerin salgının şiddetinin azaltılması, sağlık sistemine etkisinin en aza indirilmesi ve aşı uygulanana kadar zaman kazanılması açısından gerekli olduğunu bildirdi.

AA

27 EKİM 2009 Bu haber 1563 kez okundu

Etiketler


domuz gribi ,


Habere ait görsel bulunamamıştır.

Habere ait yorum bulunamamıştır. Yorum yazabilmek için üye girişi yapınız

Diğer Haberler

TÜM HABERLER
  • SON SAYI
  • KARİKATÜR
  • SÖYLEŞİ
  • Şehir hastaneleri hakkında düşünceniz nedir?