Haberler

  • Yazı Büyüklüğü A(-) A(+)
  • Paylaş

Hamileler için özel domuz gribi aşısı Aralık’ta gelecek

Sağlık Bakanlığı, hamilelere, bağışıklık yapma gücünü artıran, ancak tartışmalara yol açan ''adjuvan'' maddesi içermeyen domuz gribi aşısından uygulayacak. Bu aşıların aralık ayında teslim edilmesi bekleniyor.

Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi (RSHM) Başkanı Doç. Dr. Mustafa Ertek, gebeliğinin özellikle son 3 ayındakilerde domuz gribinin risk yarattığını belirtti. 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile Avrupa Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi'nin gebelere de adjuvan içeren aşı uygulanabileceğini bildirdiğini kaydeden Ertek, ''Bu tür konularda karar hekime bırakılıyor, ancak gebelere mümkün olduğunca hiçbir kimyasal ve biyolojik madde verilmemesi gerekiyor. Bu nedenle gebelere adjuvansız aşı uygulanmasına karar verildi'' diye konuştu. 
     
ADJUVAN NEDİR?
Aşının bağışıklık yapma gücünü artıran madde ''Adjuvan'' olarak adlandırılıyor. Türkiye'de uygulanacak aşılar adjuvan olarak ''skualen'' maddesi içeriyor. Aşı adjuvanla birlikte yapılınca bağışıklık kazanma potansiyeli daha çok artıyor. 

Bazı ülkelerde söz konusu maddenin özellikle hamilelerde yan etkilere neden olduğu iddiaları gündeme getiriliyor.

ABD'deki aşılarda adjuvan maddesi bulunmazken, Avrupa'daki aşılar bu maddeyi içeriyor. 

Uzmanlar, ''Adjuvana bağlı yan etki görülebilir mi'' sorusuna kesin yanıt veremezken, ''Gerçekleşme olasılığı düşük ihtimaller nedeniyle insanların aşıdan mahrum kalmasının doğru olmadığını, böyle bir yan etkinin olup olmayacağı şimdiden bilinmeden spekülasyon yaratılmasının doğru olmadığını'' belirtiyor.

AA

27 EKİM 2009 Bu haber 1818 kez okundu

Etiketler


domuz gribi ,


Habere ait görsel bulunamamıştır.

Habere ait yorum bulunamamıştır. Yorum yazabilmek için üye girişi yapınız

Diğer Haberler

TÜM HABERLER
  • SON SAYI
  • KARİKATÜR
  • SÖYLEŞİ
  • Şehir hastaneleri hakkında düşünceniz nedir?