Haberler

  • Yazı Büyüklüğü A(-) A(+)
  • Paylaş

‘Yerli vaka yok, 9’u ABD’den, biri Kanada’dan gelen 10 kişide domuz gribi virüsü var’

Sağlık Bakanlığı, 3 Haziran'da Frankfurt bağlantılı olarak Toronto ve New York'tan Türkiye'ye gelen iki Türk vatandaşında domuz gribi (Influenza A/H1N1) tespit edildiğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, son iki vaka ile Türkiye'de bugüne kadar toplam 10 kişide domuz gribi tespit edildiği bildirildi. 

Vakaların dokuzunun ABD'den, birinin de Kanada'dan Türkiye'ye gelen kişiler olduğu belirtilen Bakanlık açıklamasında, kişiden kişiye bulaşma nedeniyle yerli vaka tespit edilmediği vurgulandı. 

Bakanlıktan konuya ilişkin yapılan açıklama şöyle: 

''Toronto/Kanada'dan 02.06.2009 tarihinde hareketle Frankfurt'a, 03.06.2009 tarihinde Frankfurt'tan yerel saatle 15.30'da Türk Havayolları (THY) TK 1602 sefer sayılı uçağı ile hareket ederek Ankara'ya gelen bir vatandaşımız 04.06.2009 tarihinde yüksek ateş, kas ve eklem ağrıları şikayetleri ile sağlık kurumuna başvurmuştur. 

New York/ABD'den 02.06.2009 tarihinde hareketle Frankfurt'a, 03.06.2009 tarihinde Frankfurt'tan yerel saatle 13.00'da Lufthansa Havayolları LH 3342 sefer sayılı uçağı ile İstanbul'a gelen bir vatandaşımız ise havaalanında termal kamerada yüksek ateş tespit edilmesi üzerine sağlık kurumunda izole edilmiştir. 

Alınan numunelerin Ulusal Grip Referans Laboratuvarımızda yapılan tetkikleri sonucunda her iki vatandaşımızda da domuz gribi (Influenza A/H1N1) virüsünün bulunduğu belirlenmiştir. 

Hastalar izole edilerek gözlem altına alınmıştır. Genel durumu iyi olan hastaların tıbbi takibi yapılmaktadır. Bakanlığımız tarafından gerekli tüm tedbirler alınmış ve titizlikle uygulanmaktadır. 

Hasta ile birlikte aynı uçakta seyahat eden yolcular ve yakın temaslılar için izlem çalışmaları sürdürülmektedir. 

Son iki vatandaşımız ile birlikte ülkemizde bugüne kadar toplam 10 kişide domuz gribi tespit edilmiştir. Vakaların dokuzu ABD'den, biri Kanada'dan ülkemize gelen kişiler olup kişiden kişiye bulaşma nedeniyle yerli vaka tespit edilmemiştir. 

Aşağıdaki tarih ve sefer sayılı uçaklarla yolculuk yapanlardan henüz ulaşılamayan kişilerin takiplerini yaptırmak üzere 112 ücretsiz telefon hattını arayarak 'Ben domuz gripli hastayla aynı uçakla yolculuk yapan kişilerdenim' şeklinde kendilerini tanıtmaları ve sağlık ekiplerinin kendilerine ulaşmalarını sağlamaları gerekmektedir. 

Ayrıca son yedi gün içerisinde vaka görülen riskli ülkelere seyahat hikayesi bulunan vatandaşlarımızdan 38 derece üzerinde ateş ile birlikte boğaz ağrısı, öksürük, kırgınlık, halsizlik belirtilerinden en az biri olanların 112 ücretsiz telefon hattını arayarak bilgi vermeleri halinde hiçbir ön işleme gerek olmaksızın sağlık ekiplerinin kendilerine ulaşmaları sağlanacaktır.''

AA

5 HAZİRAN 2009 Bu haber 1965 kez okundu

EtiketlerHabere ait görsel bulunamamıştır.

Habere ait yorum bulunamamıştır. Yorum yazabilmek için üye girişi yapınız

Diğer Haberler

TÜM HABERLER
  • SON SAYI
  • KARİKATÜR
  • SÖYLEŞİ
  • Şehir hastaneleri hakkında düşünceniz nedir?