Haberler

  • Yazı Büyüklüğü A(-) A(+)
  • Paylaş

Bakan Akdağ'ın genel yayın yönetmenleriyle buluşması sona erdi

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kürtajın bir kadının çocuğunu aldırma konusunda bir seçim hakkı olabileceğini belirterek ''Ama öte taraftan bebeğin yaşam hakkına ne diyeceğiz- Biz AK Parti olarak ve ben Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı olarak yaşam hakkından yana olan bir kişiyim'' dedi.

Kaynak: AA

Akdağ, Çırağan Otel'de gazetelerin ve televizyonların genel yayın yönetmenleriyle buluşmasının ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yaklaşık 3 saat sağlıkla ilgili gündeme ilişkin konuları değerlendirdiklerini belirterek, son günlerin tartışma konusu olan sezaryen ve kürtaj konusunun toplantının önemli maddeleri arasında yer aldığını söyledi.
      Daha önce kamuoyuna bu konuda bilgi verdiğini ifade eden Akdağ, Türkiye'de gerçekten sezaryen oranlarının bir ihtiyacın çok çok üstünde bir noktaya eriştiğini, neredeyse iki kadından birinin sezaryenle çocuğunu doğurur hale geldiğini dile getirdi.
     
     -Türkiye'de sezaryen oranı-
    
     Bakan Akdağ, ''Bu, kadınlarımız açısından da çocuklarımız açısından da kabul edilemez bir durumdur. Gerçekten bir kadın sezaryenin ne anlama geldiğini bilse, bu kadar sezaryen ile doğum olmaz. Sezaryen ile bir kadının karnını yarıyoruz, rahmini yarıyoruz, çocuğunu oradan çıkarıyoruz ve daha sonra o rahmi ve karnı dikiyoruz. Bunun birçok yan etkisi oluyor. Sezaryen sırasında komplikasyonlar var anne için, bebek için. Peki sezaryen yapılmaması gereken bir şey midir- Eğer annenin ve bebeğin hayatı tehlikedeyse, riskteyse o zaman böyle bir ameliyat yöntemine başvurmak gerekiyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün hesaplamalarına göre de bunun her 100 hamilelikten 15'i geçmemesi gerekiyor. Ama Türkiye'de bu artık yüzde 50'lere dayanmış. Dolayısıyla bunun için ciddi tedbirler aldık, almaya da devam edeceğiz.''
     
     -Yaşam ve seçim hakkı-
    
     Kürtaj konusuna da değinen Bakan Akdağ, şunları kaydetti:
     ''Kürtaj konusunda da mesele şudur. Kürtaj, çocuk planlamada asla kullanılmaması gereken bir yöntemdir. Ama Türkiye'de 1983 yılından bugüne, serbest olduğu günden bugüne kadar gelen süreçte, biz şunu görüyoruz. Hala Türkiye'de kadınların çok önemli bir bölümü, maalesef kürtajı bir aile planlaması olarak görüyor. Aile planlaması veya çocuk planlaması yöntemi olarak görüyor. Halbuki bugün Türkiye'de modern planlama yöntemlerine erişim çok kolaylaştı. Sağlık Bakanlığı olarak yılda 8 milyon kişiye böyle bir hizmet vermişiz. Bu hizmeti talep ederse vatandaşımız, verebilecek durumdayız. Dolayısıyla artık bu ülkede kürtaj bir planlama yöntemi olmaktan mutlaka çıkarılmalıdır.
      Bu hususta annelere de yazık oluyor. Bir taraftan da bir canlının hayatı sonlandırılıyor. İşin bilimsel tarafı böyle. Bir de ahlaki tarafı var. Bütün dünyada yaşam ve seçim hakkı diye bir kavram var. Kürtaj, bir kadının çocuğunu aldırma konusunda bir seçim hakkı olabilir, ama öte taraftan bebeğin yaşam hakkına ne diyeceğiz- Biz AK Parti olarak ve ben Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı olarak, yaşam hakkından yana olan bir kişiyim. Başbakanımızın açık tavrı da budur. Bu doğrultuda bir rapor hazırlığı yapıyoruz. Başbakanımız bunu talimatlandırmıştı. Bakanlar Kurulumuza götüreceğiz. Bu rapor çerçevesinde tartışacağız, gerekenleri yapacağız.''
      Toplantıya, Anadolu Ajansı İstanbul Bölge Müdürlüğü Haber Müdürü Zeki Gümüş'ün de aralarında bulunduğu çeşitli gazetelerin ve televizyonların genel yayın yönetmenleri ile haber editörleri katıldı.

30 MAYIS 2012 Bu haber 1176 kez okundu

EtiketlerHabere ait görsel bulunamamıştır.

Habere ait yorum bulunamamıştır. Yorum yazabilmek için üye girişi yapınız

Diğer Haberler

TÜM HABERLER
  • SON SAYI
  • KARİKATÜR
  • SÖYLEŞİ
  • Şehir hastaneleri hakkında düşünceniz nedir?