Haberler

  • Yazı Büyüklüğü A(-) A(+)
  • Paylaş

Yumuşatıcılar şişmanlık ve şeker hastalığına yol açabiliyor

Plastik oyuncak, elektronik aletler, PVC kaplamalar veya konservelerde bulunan yumuşatıcı ve yanıcılığı azaltan kimyasalların, insanlarda şişmanlığa ve şeker hastalığına yol açabildiği bildirildi.

Kaynak: AA

İngiliz çevre örgütü ChemTrust tarafından, sentetik kimyasalların insanlar üzerindeki etkileri üzerine yapılan bir araştırmaya göre, bisfenol A gibi kimyasallar, anne karnındaki canlının ileride kilolu ve şeker hastası olması ihtimalini artırıyor.
     
Alman çevre örgütü BUND'un kimya uzmanı Sarah Haeuser, hormonlar üzerinde etkili olan maddelerin dikkatle ele alınması gerektiğini belirtti. Özellikle çocuk ve hamilelerin bu maddeleri alımlarının azaltılması gerektiğini kaydeden Haeuser, yumuşatıcı kimyasalların ve bisfenol A maddesinin yerine alternatiflerin bulunmasının önemli olduğunu ifade etti.
     
Berlin hastanesi toksikoloji uzmanı Gilbert Schönfelder de şişmanlık ve şeker hastalığının dünya genelinde salgın şeklinde arttığına dikkati çekti. Bu iki hastalığın sorumlusu olarak öncelikle yanlış beslenme ve hareketsizliğin gösterildiğini belirten Schönfelder, "Ancak son araştırmalar, hormonlar üzerinde etkili olan zararlı maddelerin bu hastalıklarla önemli ve bugüne kadar tahmin edilenden güçlü bağlantısının olduğunu gösteriyor" dedi.
     
Bisfenol A'nın, kısırlık, cinsel organların gelişimi, prostat ve meme kanserinde etkili olduğu tahmin ediliyor. Bu madde, kadınlık hormonu östrojen gibi etkili oluyor, üreme ve beyin gelişiminde rol oynuyor.

22 MART 2012 Bu haber 1953 kez okundu

EtiketlerHabere ait görsel bulunamamıştır.

Habere ait yorum bulunamamıştır. Yorum yazabilmek için üye girişi yapınız

Diğer Haberler

TÜM HABERLER
  • SON SAYI
  • KARİKATÜR
  • SÖYLEŞİ
  • Şehir hastaneleri hakkında düşünceniz nedir?