Haberler

  • Yazı Büyüklüğü A(-) A(+)
  • Paylaş

Özeller, yabancı hekime sıcak bakıyor

Özel Hastaneler Platformu Derneği Başkanı Mehmet Altuğ, “Türkiye’nin önemli oranda hekim açığı olduğu açıktır. Yabancı doktor sağlık hizmetlerinde kaliteyi artıran bir argüman olabilir.” dedi.

Mehmet Altuğ, konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre Türkiye’de 10 bin kişiye düşen 16 hekim ile kişi başına düşen hekim sayısında listede oldukça gerilerde bulunduğuna işaret etti. Altuğ, “Kazakistan, Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan hekim başına düşen hekim sayısı ile sıralamada Türkiye’nin üstünde. Yabancı hekim çalıştırmaya karşı çıkmak sağlık hakkımızı engellediği gibi hekimlerimizin hizmet alanını daraltır.” dedi.

Türkiye’de aynı zamanda hemşire sıkıntısı yaşandığına da dikkat çeken Altuğ, “Bu sorun özel sektörde daha çok kendini hissettiriyor. Özel hastaneler doktor ve hemşire bulmakta zorlanıyor. Nasıl ki biz doktorlarımızın yurtdışında gidip görev yapmalarını arzu ediyorsak, yabancı doktorların da ülkemizde görev yapmalarından rahatsızlık duymamalıyız.” ifadelerini kullandı. Yabancı doktor çalıştırılmasında belirli kriterlerin olacağına da işaret eden Altuğ, “Her yabancı doktor Türkiye’ye elini kolunu sallayarak gelip çalışamayacak. Başta YÖK’ün denklik sınavı olmak üzere birçok kriter konulmuş durumda. Konuyu ‘milli mesele’ haline getirmenin kimseye bir yararı olmaz. Sağlık hizmetlerinde kaliteyi artırmalıyız. Bakanlığın bu çalışmasını biz destekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Dr. Mehmet Altuğ, doktor ve hemşire sayısının az olmasının hem kamuda hem de özel sağlık sektöründe hizmetin aksamasına yol açtığına dikkati çekerek, “Yabancı doktor sağlık hizmetlerinde kaliteyi artıran bir argüman olabilir.” diye konuştu.

24 EKİM 2011 Bu haber 2196 kez okundu

EtiketlerHabere ait görsel bulunamamıştır.

Habere ait yorum bulunamamıştır. Yorum yazabilmek için üye girişi yapınız

Diğer Haberler

TÜM HABERLER
  • SON SAYI
  • KARİKATÜR
  • SÖYLEŞİ
  • Şehir hastaneleri hakkında düşünceniz nedir?