Haberler

  • Yazı Büyüklüğü A(-) A(+)
  • Paylaş

Özellerde satın alma şartları esnedi

SGK, "Özel Sağlık Hizmeti Sunucularından Sağlık Hizmeti Satın Alma Sözleşmesi"nde çeşitli değişiklikler yaptı. Değişiklikle cezalarda, özel hastanelerin "bilerek ve haksız kazanç sağlama" amacının tespiti önem taşıyacak.

Referans'tan  Tutku Ayvaz'ın haberi

SGK, "Özel Sağlık Hizmeti Sunucularından Sağlık Hizmeti Satın Alma Sözleşmesi"nde çeşitli değişiklikler yaptı. Değişiklikle cezalarda, özel hastanelerin "bilerek ve haksız kazanç sağlama" amacının tespiti önem taşıyacak. Ayrıca bu kurumlar için muayene sayılarında daha önce uygulanan hekim ve branşa göre sınırlama kaldırıldı. Sektör temsilcileri, yapılan değişiklikleri olumlu buldu.

Yeni muayene sınırı, hastanenin uzman hekim sayısının 50 katı olacak. Böylece özel hastaneler, ihtiyaçları doğrultusunda muayeneleri bazı branşlara veya hekimlere kaydırabilecek. Özellikle domuz gribi vakalarının yoğunluğa neden olduğu dahiliye servislerinde bu esnekliğin kullanılmaya başlanması bekleniyor. Düzenlemeyle bu kurumların kısmi zamanlı branş eklemesinin önünün açılması ve hastalara verilen randevularda, tedavi işlemleri için 10 gün olan sürenin 30 güne kadar uzatılabilmesi de sektörü memnun eden değişiklikler arasında yer alıyor.

Sınırı aşan hasta için ödeme yok

Özel Hastaneler Platformu Başkanı Mehmet Altuğ, aslında şu ana kadar yapılması gereken düzenlemelerin yapıldığını söyleyerek tam ve yarı zamanlı hekim tanımlamalarında Sağlık Bakanlığı uygulamalarına paralellik sağlandığını kaydetti. Altuğ, toplam rakam değişmese de kurumların bu sayıyı istediği branş ve hekime yoğunlaşarak kullanma hakkının getirildiğine işaret ederken "Örneğin grip nedeniyle o kadar yoğun başvuru var ki dahiliye servisinin, örneğin 50 değil 70 hasta bakması gerekiyor. Şimdi hastaneler bu sayıyı ihtiyaç olan branşa kaydırabilecek" dedi. Düzenlemeye göre SGK, sınır aşılarak kabul edilen hastalar için ödeme yapmıyor. Bu uygulama esnekliğinin, global bütçeleme düşünülerek yapıldığı da belirtiliyor.

Hükümet, global bütçede kararlı

Altuğ, düzenlemeyle randevu süresinde yaşadıkları mevzuat sıkıntısının ortadan kaldırıldığını da vurguladı. Hiçbir kurumun hastayı zorunluluk dışında bekletmeyeceğini belirten Altuğ, "Örneğin 15 gün boyunca fizik tedavi branşım doluysa hastaya randevu veremiyordum. Ama şimdi bu süre, tetkiklerde yine geçerli olsa da tedavide 30 güne çıkarıldı" dedi. Altuğ, kesilen cezalarda gidilen indirimlere de dikkat çekerken, özellikle hastaya zararı olmayan, şeklen yapılan hatalardan alınan yüksek cezaların neden olduğu sıkıntılarının azaltıldığını kaydetti. Ayrıca hükümetle tıkanan global bütçe görüşmelerine başlayacakları sinyalini veren Altuğ, "Önümüzdeki günlerde bir görüşme olması bekleniyor" diye konuştu. Altuğ, hükümetin global bütçelemedeki kararlılığına işaret etti.

11 KASIM 2009 Bu haber 1767 kez okundu

Etiketler


SGK , Özel hastane ,


Habere ait görsel bulunamamıştır.

Habere ait yorum bulunamamıştır. Yorum yazabilmek için üye girişi yapınız

Diğer Haberler

TÜM HABERLER
  • SON SAYI
  • KARİKATÜR
  • SÖYLEŞİ
  • Şehir hastaneleri hakkında düşünceniz nedir?