Haberler

  • Yazı Büyüklüğü A(-) A(+)
  • Paylaş

"Ben de domuz gribi oldum iki günde geçti gitti"

Sabah'tan Esra Tüzün'ün Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ile röportajı...

Son dönemin en çok konuşulan olayı domuz gribi aşısı... 'Grip aşısı kimlere ve nasıl yapılıyor?' sorularına yanıt veren Mehmet Ceyhan, "Ben aşıyı yaptırmayacağım. Çünkü hastalığı geçirdim. Çocuklarım eğer hastalığa yakalanmazsa aşıyı yaptıracağız" diyor. Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, domuz gribi aşısı ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı. Grip aşısı gibi domuz gribinin de kas içine yapılacağını söyleyen Ceyhan, "Korkmayın!" diyor.

Domuz gribi aşısı çok tartışıldı; bir aşının bu kadar tartışılması doğru mu? Bakanlığın kabul ettiği bir aşıyı sizce tartışmadan yaptırmak mı gerekli?

Bir kere salgınlarda çareniz yok, yaptırmanız lazım. Ama şu an süren tartışmaların nedeni; virüse karşı yeni hazırlanmış bir aşı... Bu aşı hakkında bilinmezlikler var. Bilinmezlikler de insanı her zaman korkutur ama bütün salgın aşılarında da bu aynı şekildedir. Aşı karşıtı gruplar her yerde var. Onlar aşının ne demek olduğunun önemini kavrayamıyor. Yeni aşının da, eskisinin de yan etkisini tartışıyorlar. Bunu kumar gibi değerlendirmek lazım. Bu hastalığın virüsü yayılmazsa az kişi ölür, o zaman 'Niye bu kadar kişiyi aşıladınız?' denir. Ama virüs şekil değiştirirse; o zaman da birçok kişi hayatını kaybeder.

Aşının yeterince incelenmediği söyleniyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Salgınlarda, aşılar ancak bu kadar incelenebilir. Normalde salgın hastalıklara karşı geliştirilmiş aşılar için hayvan deneyleri yapılır. Ama bu deneylerin tümünün yapılabilmesi için birkaç yıla ihtiyaç vardır. Aşı, salgın döneminde minimum testlerle piyasaya sürülür. Bunda da bazı riskleri göze alırsınız. Güvenlik ve etkinlik yönünde bazı şüpheler doğsa da, diğer yandan hastalığa da çok büyük faydası vardır. Domuz gribi aşısını 72 ülke aldı. Bunlardan 29 tanesi resmi olarak açıkladı. Beş ülkede aşı uygulamasına başlandı. Avrupa'da 15, Avrupa dışında 14 ülke ise aşıyı yapmak için test sonuçlarını bekliyor.

Peki aşıyı türlü sebeplerle alamayan ülkeler oldu mu?

Evet, parası olmadığı için aşıyı alamayan ülkeler var. Ama parası olup da 'Ben bu aşıyı istemiyorum' diyen de bir ülke yok! Amerika'da şimdi değişik bir uygulama yapılıyor. ABD; üç tane firmaya yazın başında, büyük paralar ödeyerek tesisler kurdurdu ve kendisi için özel olarak aşı yaptırdı. Ama Almanya, Fransa, İtalya ve İngiltere'nin bu şekilde bir yaklaşımı olmadı, bizim aldığımız aşıdan yaptılar. 'Almanya'da başbakana farklı bir aşı uygulanacakmış' dedikleri Amerika'daki aşı... Aynı aşı için Sağlık Bakanlığı da girişimlerde bulundu. Fakat firmalar, aşı ihtiyacımızı karşılayamayacakları için bize geri dönüş yapmadılar. Yani ihmal edilmiş değil!

Aşı, tam olarak vücudun hangi bölgesine yapılacak?

Grip aşısı gibi, domuz gribi aşısı da kas içine yapılacak. Yetişkinlerde kola, küçük çocuklarda ise bacağa yapılacak.

Domuz gribi aşısının yan etkileri ne?

Domuz gribi aşısı, mevsim gribi aşısından farklı değil! Sadece içindeki antijeni farklı... Konuşulan bütün yan etkiler, mevsimsel grip aşısından edindiğimiz tecrübelere dayanıyor. Lokal yan etkileri; ateş, ağrı ve kızarıklık... Basında haber olarak geçici kısmi felçler, 1976 yılında görülmüş vakayla ilgili... Ama daha sonra yapılan çalışmalar, felcin aşıyla ilgili olmadığını gösterdi. 'Guillain barre' sendromunu geçirmiş olanlara yapılmasın diyoruz. Kesin bir ilişki gösterilmemiş olmakla birlikte, yumurtaya karşı ciddi reaksiyon gösterenlere yapılmasın, altı aydan küçük çocuklar için kullanılmasın. Daha önce grip aşısı olup, ciddi alerjik reaksiyon göstermiş kişiler de bu aşıdan uzak durmalı.

İsteyen gidip aşıyı satın alabilecek mi?

Serbest piyasaya aşı verilmeyecek! İnsanların telaşlanıp, aşı aramasına gerek yok, zaten böyle bir şansları da yok! Sağlık Bakanlığı, zaten riskli gördüğü kişilere aşı yapacak.

Peki kim bu aşı yapılacak insanlar?

Aşı; sağlık personeline, okul çocuklarına, altı aylık bebekler ile 24 yaş arası gençlere; politikacı, asker, polis ve itfaiye eri gibi kamu personeline yapılacak. Ayrıca kronik akciğer, karaciğer ve şeker hastalarıyla, üç aydan fazla hamilelere de uygulanacak.

Kişi domuz gribi virüsüne yakalandıktan sonra aşı yaptırırsa, bunun bir zararı olur mu?

Hiçbir zararı yok! Aşı yapılır yapılmaz; koruyuculuğu olmuyor. Ama bir tehlikesi de yok!

Aşı ölümleri mi önleyecek, yoksa gribe yakalanmayı mı?

Uygun yaparsanız her ikisini de azaltırsınız. Grip aşısında zaman zaman böyle tartışmalar olur. Aşıyı yapıyoruz ama ölümler azalmıyordur. Mevsimsel gripten daha çok 65 yaş ve üzeri ölür. Aşılamada aşıyı genç gruba yaparsınız, ölümlere yakalanmayı azaltırsınız.

27 EKİM 2009 Bu haber 2757 kez okundu

EtiketlerHabere ait görsel bulunamamıştır.

Habere ait yorum bulunamamıştır. Yorum yazabilmek için üye girişi yapınız

Diğer Haberler

TÜM HABERLER
  • SON SAYI
  • KARİKATÜR
  • SÖYLEŞİ
  • Şehir hastaneleri hakkında düşünceniz nedir?