Haberler

  • Yazı Büyüklüğü A(-) A(+)
  • Paylaş

Prof. Dr. Recep Öztürk YÖK üyeliğine atandı

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk, Cumhurbaşkanı'nca YÖK üyeliğine atandı.

Üniversitelerarası Kurul'un (ÜAK) YÖK Genel Kurul üyeliğine aday gösterdiği İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından YÖK Genel Kurul Üyeliği'ne atandı. Öztürk'ün atama kararı bugün Resmi Gazete'de yayımlandı.

Prof. Dr. Fikret Şenses'in görev süresinin sona ermesi nedeniyle boşalan YÖK üyeliğine Prof. Dr. Öztürk, Üniversitelerarası Kurul tarafından seçilmiş ve seçimi, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu gereğince Cumhurbaşkanı Gül tarafından onaylanmıştı. 

Prof. Dr. Recep Öztürk

Prof. Öztürk, 1962 yılında Rize'nin İkizdere ilçesinde doğdu. Tulumpınar köyü Mehmet Akif İlkokulu, İkizdere Ortaokulu ve Rize Lisesi’ni bitirdikten sonra 1977 yılında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne girdi. 1984 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Mecburi hizmet için Van’da iki yıl görev yaptı.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji uzmanlığını İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde yaptı. Doçentlik unvanını 1994’te aldı; 2000 yılında profesörlüğe atandı. Halen aynı fakültede Enfeksiyon Hastalakları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği’nde çalışmaktadır. Prof. Öztürk'ün öncelikli uğraş alanları; hastane enfeksiyonları, HIV enfeksiyonu, enfeksiyöz ishaller ve enfeksiyon hastalıkları laboratuvar tanısıdır.

Sağlık Bakanlığı'nın  Hastane Enfeksiyonları Bilimsel Danışma Kurulu, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Bilimsel Danışma Kurulu, Pandemi İzleme Bilim Kurulu üyesidir. Ayrıca Türk Hastane Enfeksiyonları ve Kontrolü Derneği, Dezenfeksiyon, Antisepsi ve Sterilizasyon (DAS) Derneği ile Febril Nötropeni Derneği Yönetim Kurulu üyesidir. Öztürk, İstanbul Üniversitesi Rektör Danışmanlığının da aralarında olduğu üniversitedeki görevleri dışında halen pekçok dergi ve yayına katkıda bulunuyor. Öztürk, SD Platform'un Genel Yayın Yönetmenliği'ni ve SD Sağlık Düşüncesi ve Tıp Kültürü Dergisi'nin Yayın Kurulu Üyeliğini de yürütüyor.

www.sdplatform.com

21 EKİM 2009 Bu haber 2208 kez okundu

EtiketlerHabere ait görsel bulunamamıştır.

Habere ait yorum bulunamamıştır. Yorum yazabilmek için üye girişi yapınız

Diğer Haberler

TÜM HABERLER
  • SON SAYI
  • KARİKATÜR
  • SÖYLEŞİ
  • Şehir hastaneleri hakkında düşünceniz nedir?