Haberler

  • Yazı Büyüklüğü A(-) A(+)
  • Paylaş

'Teletıp' projesi hayata geçiyor

Taşradaki hastaların tomografi ve röntgenleri internet üzerinden büyük şehirlere gönderilerek uzman doktorlara inceletilecek. Küçük illerde yaşayan hastalar, teşhis ve tedavi için artık büyük şehirlere gitmek zorunda kalmayacak.

Proje kapsamındaki tüm işlemler elektronik ortamda gerçekleştirilecek. Sistem limitsiz kullanıcı lisansına sahip olacak. Medikal uyarıcılar, istek sebebi, istekte bulunan doktor, bölüm ve kurum, hastaların taşınabilme durumu gibi bilgiler saklanabilecek. Sistem, rapor ve hasta görüntü bilgileri arasında bağlantı kurabilecek.

Merkeze gelen Teletıp isteği için merkezden seçilen bir hekim onaylanabilecek ya da iş yüküne göre başka bir hekime yönlendirme yapılabilecek. Daha önceleri hastaya verilen büyük zarf içindeki röntgen filmi CD olarak veya flash diske kaydedilip verilecek ve hastanelerdeki bilgisayarlarda arşivlenecek.

Böylelikle hem hasta filmi kaybetme riskinden kurtulacak, hem de yıllar sonra bile doktorun hastasının bilgilerine ulaşma imkânı sağlanacak.

Konya Beyhekim Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Diş Hekimi Avni Duvarcı, yeni diş filmi arşivleme ve otomasyon sistemi uygulamasının bölge bazında ilk kez Konya’da uygulamaya başlandığını, eskiden film konusunda arşivleme olmadığını bu yüzden sık sık film çekilerek kuruma büyük masraflar çıktığını sistem sayesinde artık çekilen diş filmlerinin hem CD’ye hem de flas diske kaydedilerek hastaya verildiğini söyledi. Dr. Avni Duvarcı ayrıca eskiden diş tedavisi sırasında doktor ve hasta arasında meydana gelen kavga üzücü olaylar sonrası konunun mahkemeye ve soruşturmaya kadar gittiğini bu sistem sayesinde artık adli konularda da dijital arşivleme sistemi sayesinde mahkemelerde ve soruşturmalarda delil olarak da kullanım imkânı doğacağını kaydetti.

memleket.com.tr

30 HAZİRAN 2009 Bu haber 409 kez okundu

EtiketlerHabere ait görsel bulunamamıştır.

Habere ait yorum bulunamamıştır. Yorum yazabilmek için üye girişi yapınız

Diğer Haberler

TÜM HABERLER
  • SON SAYI
  • KARİKATÜR
  • SÖYLEŞİ
  • Şehir hastaneleri hakkında düşünceniz nedir?